I Denne Artikkelen:

Doubled vinner for Jean-Paul Chauvel som forestilte denne pressen fra aluminiumprofiler. Ikke bare oppfyller den sin funksjon, men det blir en fruktpress om noen få minutter!

En multifunksjonspress

Nivå: Bekreftet
Tid: omtrent en uke
Kostnad: mindre enn 50 € (ved en metallrekuperator)
Utstyr: filer, kraner og andre låsesmed verktøy, bor og fresestativ, tre dreiebenk, metall dreiebenk, fresemaskin og divider, planer...

Se planen for denne realiseringen (i pdf): En multifunksjonspress: Planen

For de fleste sammenbundne ledd er et par klemmer tilstrekkelig for å opprettholde riktig trykk. Men i noen tilfeller er bruk av en håndpress mye effektivere. Trykket som utøves er høyere og, avhengig av størrelsen på skuffene, bedre fordelt. En enkel orm gjør det mulig å overføre ønsket trykk. Dette bestemmes imidlertid av stivheten til trykkplaten og rammen. Pressen designet av Jean-Paul Chauvel aksepterer deler med en tykkelse på 180 mm og en bredde på 380 mm uten lengdebegrensning.

En gjenvunnet aluminiumsramme

For rammen har vår leser gjenvunnet aluminiumsprofiler fra en industriell skrap forhandler (2 € / kg). Lys, de skylder sin utmerkede stivhet til sin spesielle profil, ligner på visse mengder og kryssstykker av treverk. Hvis du ikke finner tilsvarende deler i en metallrekuperator, kan vinkler eller rør på 40 eller 50 mm (minimum) brukes. Men en slik ramme vil bli mye tyngre og noen endringer vil bli gjort.

Mølle deler på fresemaskinen

På verktøysiden hadde Jean-Paul Chauvel en benkbore- og fresemaskin utstyrt med en 14 mm freser (maksimalt tillatt på denne typen maskin). Han kunne enkelt grille stolper, braketter og skuffer, inkludert trykkplate med fire laterale hakk, maskinert i flere passerer til fresemaskinen, for å integrere kulelagerstyringssystemet.

Et stål alternativ

Med stålstoler anbefales det å bruke profiler av samme type (vinkler eller rør) for å lage underlag og trykkplate. Miter kuttet og sveiset, disse profilene gir rammer forsterket av noen mellomliggende sleepers. Da de er dekket med en 3 mm ark sveiset med punkter på kantene, eller en hardvedskive skuffet på baksiden. Det eneste kravet til trykkplaten: dets sviller må falle sammen med flensen fra vår leser, eller en annen del som oppfyller samme funksjon.

Få aluminiumsplater

Få aluminiumsplater

To aluminiumgjenopprettingsplater utgjør basen og trykkplaten. De seks originale kuttene har ingen funksjon.

Skjær et hakk i hjørner av platen

Skjær et hakk i hjørner av platen

Et spor er laget i hver vinkel, etter å ha klemmet platen på fallende profiler for å kompensere for fresning av fresebordet.

Fresing og tapping av grunnskuffen

Fresing og tapping av grunnskuffen

Bunnplaten er boret (Ø 5 mm), deretter tappet (M6 x 40) for å motta skruene på stolpene. Hullene er laget ved hjelp av en fresestøtte (Wolfcraft).

Fresing og tapping av trykkplaten

Fresing og tapping av trykkplaten

Trykkplaten bores til kanten (Ø 6,75) og gjenget (M8 x 25). Den mottar lagrene av kulelagre (skruer M8 rettet med sving Ø 7).

Maskin beløpene

Maskin beløpene

275 mm stoler er kuttet av aluminiumprofilene med høysagen (se System D nr. 741). Diameteren av føringslagrene er diktert av de indre dimensjonene av lysbildene.

Bor bunnen av stolpene

Bor bunnen av stolpene

Bunnen av stolpene er malt halvjern og boret Ø 6.5. De er festet på basen med 2 Allen skruer M6 x 30.

Maskin parentesene

Maskin parentesene

Konsollene er maskinert til å bli montert midtstryke på stender og side skinner.

Installer og smør beløpene

Installer og smør beløpene

Smørret uten overflødig, letter skinnene på stativene til glidning av trykkplaten. Monteres på shims (100 x 100 mm), det forsterker stolpenes vinkelretthet for å montere sovende.

Monter sveller og opprekker

Monter sveller og opprekker

Kant og boret kant (Ø 7 mm) for å imøtekomme det sentrale krysset, sideskinnene er koblet til stolpene med parentes. Samlingen avhenger av presisjonen av bearbeiding utført på dem.

Fest hovedstrømmen

Fest hovedstrømmen

For å motstå sagging har den sentrale strålen en stor seksjon og profil. Det er skrudd på sideskinnene med 2 bolter M6 x 100 TH og skiver Ø 35.

Velg trykkskruen

Velg trykkskruen

Den gjengede stangen og mutteren til trykkskruen ble gjenvunnet på en gammel jack. Den firkantede tråden gir raskere stigning og nedstigning enn en skrue med finere tonehøyde.

Fest et mellomrom på den ene siden

Fest et mellomrom på den ene siden

En bronse spacer Ø 18 x 70, boret og gjenget M8 i endene, er skrudd på enden av gjengestangen på den ene siden.

Koble den andre delen til en flens

Koble den andre delen til en flens

På den andre mottar den en flens Ø 180 x 5 utstyrt med et kulelager.

Skru de forskjellige delene

Skru de forskjellige delene

Tilkoplingsplate / flens / trykkskrue er forsynt med en skrue TF. Hun krysser platå og kulelager. Flens / settskrueaggregatet er festet til trykkplaten med 4 M6 x 40 skruer med sekskantkontakt.

Monter hovedrattet

Monter hovedrattet

Støpejernsnavet Ø 60 x 30 av hovedfluhjulet kjedes på 120° og M8 gjenget. Den er vert for 3 rustfritt stål eiker gjenget. Ansiktet mot en ekte er navet boret og tappet M6. Han mottar trykkskruen for å låse rattet.

Skru det andre rattet

Skru det andre rattet

Trykket utøves av hovedrattet. På den annen side gjøres tilnærming og klaring ved hjelp av et lite hjul med håndtak festet på enden av trykkskruen.

Bor lattene som danner bollen

Bor lattene som danner bollen

Tankens vegg (slatted) består av striper av eikegulv. De er boret med 2 forsenkede hull Ø 5.5 for å motta M5 skruehodene.

Fest lamellene til kronene

Fest lamellene til kronene

Stroppen er laget av aluminiumskroner. De er gjennomboret med 40 Ø 4,2 hull og M5 gjenget. For å opprettholde en konstant senteravstand, anbefales en skilleplate.

Fresing av eikeblade

Fresing av eikeblade

Tre eikeblad gir fødsel til pressens trykkplate. På kantene er det malt freser og tunger som tillater en tørr montering (uten lim).

Alternativ blader og sleepers

Alternativ blader og sleepers

Bakkenes skuffer holdes av eikebøyler, skrudd over.

Monter til tanken

Monter til tanken

Monteres på en plater, er samlingen deretter justert til tankens innerdiameter ved hjelp av en tre dreiebenk.

Sett inn shims

Sett inn shims

Etter hvert som platået stiger ned, blir eikeskudd tilsatt. Spottet mot tall, de roteres mellom dem for å finne sted.

Lag og fest sålen

Lag og fest sålen

Består av fire eikeblade, er solen laget som trykkplate. To midlertidige forsterkninger er skrudd på undersiden. Det er da festet på platen.

Maskinhull

Maskinhull

Den sirkulære rillen på 25 x 15 mm, designet for montering av veggen på gulvet, brukes også til å kanalisere fruktjuice.

Realiser spillplassen

Realiser spillplassen

Avløpsrøret er laget av et eikestykke montert sideveis på gulvet. Den er malt for å skaffe den sentrale kanalen, og deretter gjennomboret å synge for å bli skrudd.

Konsolidere sålen

Konsolidere sålen

To aluminiumforsterkninger på 300 x 15 x 15 mm er skrudd på gulvet for å sikre slitestyrken på aggregatene.


Video Instruksjoner: